Pełna obaw, ale i z niecierpliwością czekałam na ten moment. W końcu jest. „Młody” – syn mój 12- to letni dołączył do nas i od tej chwili we troje będziemy wieść nasz norweski żywot. Poza tym, że zaczynamy od kwestii najprostszych – pokazujemy Młodemu na czym to nasze nowe życie będzie polegało, przygotowujemy Go również do tego, co dla Niego najtrudniejsze – rozpoczęcia szkoły w Norwegii.

Wielki plus dla Norwegian!

Za to, że Młody mógł lecieć sam. Niepełnoletni powyżej 5 – go roku życia mogą podróżować tymi liniami sami, bez opiekuna. Przewoźnik ma w swojej ofercie tzw. Unaccompanied Minor service czyli usługę opieki dla samotnie podróżującego dziecka (w przedziale wiekowym 5-15), jednak w przypadku dziecka, które ukończyło 12 lat jest to opcjonalne i tylko od nas zależy, czy chcemy z takiej usługi skorzystać. Młody zadecydował, że nie chce. Prawdopodobnie wizja stewardessy mówiącej do Niego po norwesku/angielsku była na tyle przerażająca, że wolał lecieć bez jakiejkolwiek opieki. I doleciał. Uśmiechnięty i zadowolony.

Linie lotnicze Norwegian

Norwegian ma w swojej ofercie tzw. Unaccompanied Minor service czyli usługę opieki dla samotnie podróżującego dziecka (w przedziale wiekowym 5-15)

IKEA

Myślałam, że dla nastolatka, który przeprowadza się do nowego kraju ważne będą kwestie związane ze szkołą, rozrywką, językiem… Nic bardziej mylnego. Najważniejszy okazał się pokój! Ponieważ chcieliśmy, żeby dzieciak brał czynny udział w dobieraniu mebli, w dniu przylotu na wyposażeniu było jedynie łóżko. Łóżko – dodam – niezłożone, gdyż syn mój uparł się, żeby składać je osobiście. Nic to, że wylądował po północy, a w domu byliśmy koło 1-wszej w nocy. Za nic nie chciał się przespać na kanapie – składali z Norwegiem łóżko do 4-tej nad ranem! W końcu zasnął szczęśliwy na swoim nowym łóżku, a gdy się obudził zapytał: Ikea dziś otwarta? Długo musiałam przekonywać Młodego, że jest sobota, że słońce, że piękna pogoda, więc może jezioro, boisko, tenis, cokolwiek (tylko nie sklepy meblowe!). W końcu uległ, dzięki czemu mogliśmy spędzić fajny weekend razem.

Jezioro Tretjernet

Jezioro Tretjernet – mamy to szczęście, że zaledwie 10 minut jazdy dzieli nas od tego pięknego jeziora

Rejestracja pobytu dziecka w Norwegii

Od tego zaczęliśmy nowe tydzień. Czyli znowu UDI i Skattetaten. W UDI musieliśmy uzyskać zgodę na pobyt Młodego w Norwegii, w Skattetaten – Jego numer personalny. W przypadku dziecka sprawa jest o wiele prostsza – wystarczy mieć przy sobie jego paszport/dowód osobisty oraz dokument potwierdzający powiązania rodzinne z opiekunem prawnym mieszkającym w Norwegii (akt urodzenia) przetłumaczony na norweski/angielski (koniecznie tłumacz przysięgły!). Opiekun przy którym meldowane jest dziecko musi okazać swój paszport/dowód osobisty oraz pozwolenie na pobyt (jeżeli już je ma). Jeżeli przyjeżdżacie do Norwegii z dzieckiem i nie dysponujecie pozwoleniem na pobyt i numerem personalnym, to wszystkie formalności załatwiacie za jednym razem – potrzebne są te same dokumenty.

UWAGA! Jeżeli z dzieckiem do Norwegii przeprowadza się tylko jedno z rodziców/opiekunów, konieczna będzie zgoda na jego wyjazd i pobyt za granicą napisana przez drugiego rodzica/opiekuna (potwierdzona przez notariusza i przetłumaczona na norweski/angielski). Koniecznie z uwierzytelnionym dowodem osobistym rodzica/opiekuna, który tę zgodę wyraża (kopia dokumentu ze zdjęciem!)

Co się odwlecze…

Oslo - IKEA

Oslo – IKEA.Przeprowadzka z dzieckiem do Norwegii rozpoczęła się od wizyty w IKEA

Ikea. 4 godziny. Dokładnie tyle czasu zajęły nam zakupy. Ciekawe czemu w sklepach odzieżowych trudno mu wytrzymać kilka minut!? Na ten moment pytanie pozostanie bez odpowiedzi. W każdym razie po tak „mile” spędzonym czasie, wróciliśmy do domu bogatsi o kartony z mebelkami „w częściach”, biedniejsi o parę tysięcy koron. Szczęście w nieszczęściu, że Jego fascynacja nowym pokojem była na tyle silna, że meble składał sam. Oczywiście zaczął chwilę po wejściu do domu. Dobrze, że zdążył zdjąć buty. Nawet obiadem nie było dziecko zainteresowane…

Przeprowadzka z dzieckiem do Norwegii rozpoczęła się od wizyty w IKEA

Kiedyś Lego dziś meble z IKEA. Jak ten czas leci… :)

 

cdn… :)